Wiza
Hongkong i Makau mają specjalny status i do nich obywatele polscy posiadający ważny paszport wizy nie potrzebują, oczywiście dotyczy to zwykłego wyjazdu, poniżej 90 dni. W Chinach obcokrajowcy powinni nosić przy sobie paszport. Będzie potrzebny w czasie ewentualnej policyjnej kontroli.
Zdrowie
Szczepienia nie są konieczne. Ale trzeba być czujnym. Wody kranowej bez przegotowania lepiej nie pić, szczególnie na południu. W hotelach dają wodę pitną w butelkach. Trzeba także pamiętać, że Chiny znajdują się na terenie aktywnym sejsmicznie
Bezpieczeństwo
Hongkong jest jednym z najbezpieczniejszych miast świata. Aczkolwiek i tu ostrzegają turystów przed drobnymi złodziejaszkami, kieszonkowcami. Trzeba po prostu uważać na swoje pieniądze, torebki, plecaki, szczególnie w zatłoczonych miejscach na przykład autobus, metro. Nie należy robić interesów z nagabywaczami przed sklepami. Unikać małych sklepików nastawionych na turystów, gdzie często ceny są znacznie zawyżone, wyższe niż w godniejszych zaufania dużych sklepach.
Waluta
Lokalne waluty to: w Hongkongu dolar hongkoński , symbol HK$, wg ISO – HKD, zawierający 100 centów, w Chinach kontynentalnych renminbi; oficjalnie obecna waluta to renminbi (waluta ludowa), a jej podstawowa jednostka to juan (chiń. yuan), symbol ¥, który dzieli się na 10 jiao, a ten na 10 fen - kod CNY, ale czasem także RMB. Karta VISA jest dość powszechnie akceptowana. Uważajcie tylko na możliwy kłopot z autoryzacją transakcji. Wynika to z polityki bezpieczeństwa banku.
Noclegi
uważać trzeba na azjatycką ocenę klasy hotelu, czy pensjonatu. Nie zawsze 3 gwiazdki muszą znaczyć dla nich to samo co u nas, w Europie. Dlatego jeśli tani nocleg nie jest wymogiem, lepiej skorzystać z przyzwoitych hoteli 4 gwiazdkowych, np. znanych sieci międzynarodowych. Koszt może być porównywalny z hotelem w Warszawie, a często - w zależności od miasta - jest taniej. Najtaniej jest zarezerwować pokój z wyprzedzeniem i od razu zapłacić